Fler användare, fler arbetsuppgifter
Paneldeltagarna var överens om att denna förändring har pågått sedan början av 2000-talet, särskilt med co-working-konceptets framväxt, men att den accelererade efter Covid-19-pandemin, då många förändrade sina arbetsrutiner.
I takt med att fler delar sin arbetstid mellan kontoret och hemmet, har det blivit vanligare dela stolar och skrivbord på flera personer.
”I slutet av 90-talet hade alla en egen stol som var inställd för dem ergonomiskt,” sa Madsen.
”Då fanns det ergonomiexperter som åkte ut till stora företag och hjälpte alla att anpassa sina stolar. Men det händer inte längre.”
”Idag behöver vi stolar som fungerar för flera användare och arbetsuppgifter. Det har skapat en helt ny definition av vad en kontorsstol faktiskt är.”
Löfgren berättade hur detta behov formade designen av Savo Spine, den modulära arbetsstol som Form Us With Love utvecklade för Savo.
”Vi var väl medvetna om att den här stolen skulle användas av många olika personer,” sa Löfgren.
”Vår ambition var att skapa något med en lågteknologisk känsla,” förklarade han. ”Man ska inte behöva en manual för att göra justeringar.”